اوج مناقشه اسمی انتخابات مقدونیه

  • اقامت یونان
  • مهاجرت یونان
  • اخذ ویزای یونان
  • مترجم زبان یونانی
  • سرمایه گذاری یونان
  • وکالت مهاجرت یونان

اوج مناقشه اسمی انتخابات مقدونیه

اوج مناقشه اسمی انتخابات مقدونیه

اوج مناقشه اسمی انتخابات مقدونیه


رای‌دهندگان مقدونیه‌ای امروز (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری که در اختلافات عمیق بر سر تغییر نام این کشور طبق توافق با یونان به "مقدونیه شمالی" غوطه‌ور است، شرکت می‌کنند.

این تغییر نام سیاسی به سال‌ها مناقشه میان کشور یونان و مقدونیه پایان می‌دهد و درها را به سوی عضویت مقدونیه در ناتو و اتحادیه اروپا باز می‌کند.کشور یونان مدت‌هاست خواستار پایان یافتن آن چیزی شده است که ادعای ارضی ضمنی بر استان شمالی خودش که هم نام مقدونیه است، می‌خواند.

مقدونیه سال گذشته رفراندومی در این رابطه برگزار کرد اما این رای‌گیری به دلیل مشارکت مردمی اندک باطل اعلام شد. پارلمان اسکوپیه بعدا این توافق را تایید کرد. اما این مساله همچنان در مقدونیه دودستگی ایجاد کرده و بر تمام مسائل دخیل در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری تاثیر گذاشته است.

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد هیچ یک از نامزدهای اصلی پست ریاست جمهوری به کسب اکثریت نزدیک نیستند. طبق این نتایج، استو پنداروفسکی که نامزد مورد حمایت ائتلاف میانه‌رو حاکم سوسیال دموکرات‌ها و حزب اقلیت آلبانیایی دی‌یوآی است، می‌تواند ۲۸.۸ درصد رای بگیرد. او به اجرای سازش تغییر نام وعده داده است.

اصلی‌ترین رقیب او، گوردانا سیلجانوفسکا-داوکووا، یک استاد دانشگاه مورد حمایت اپوزیسیون ناسیونالیست است که علنا مخالفت با این توافق را اعلام کرده است. طبق نظرسنجی‌ مذکور، او ۲۶.۸ درصد رای می‌گیرد.

چنانچه هیچکدام از نامزدها به اکثریت نرسند، دور دوم رای‌گیری پنجم ماه مه برگزار می‌شود. پست ریاست جمهوری در مقدونیه عمدتا تشریفاتی است اما به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عمل می‌کند و همچنین قوانین پارلمانی را تایید می‌کند.

تماس با ماتماس باما