بازگشت مجسمه های پارتنون به یونان

  • اقامت یونان
  • مهاجرت یونان
  • اخذ ویزای یونان
  • مترجم زبان یونانی
  • سرمایه گذاری یونان
  • وکالت مهاجرت یونان

بازگشت مجسمه های پارتنون به یونان

بازگشت مجسمه های پارتنون به یونان

بازگشت مجسمه های پارتنون به یونان


یونان کشوری است که زادگاه مجسمه سازان بزرگ بوده است و دارای مجسمه های باستانی زیادی است.یکی از معروف ترین و ارزشمند ترین این مجسمه ها مجموعه مجسمه های کشف شده در معمبد پارتنون استکه این روز ها در موزه برینتانیا نگهداری میشوند.نخست وزیر جدید یونان قصد دارد با ارائه یک پیشنهاد قابل توجه به همتای بریتانیایی خود، به دوری ۲۰۰ ساله مجسمه‌های مرمر «پارتنون» از خانه خاتمه دهد.

اگر «‌بوریس جانسون» با پیشنهاد انتقال موقت مجسمه‌های مرمری ارزشمند یونان که در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود موافقت کند،‌ ‌یونان در ازای این اقدام مجموعه‌ای از گنجینه‌های باستانی یونان را به بریتانیا امانت خواهد داد که پیش از این هرگز خارج از یونان نمایش داده نشده‌اند.

یونان قصد دارد این مجسمه‌های مرمری «پارتنون» را در جشن دویستمین سالروز استقلال یونان به نمایش بگذارد.

مقامات یونان مدعی هستند،‌ این کشور در چهار دهه گذشته، بارها پیشنهادهایی از این دست را به موزه بریتانیا ارائه داده اما این موزه برای مدت طولانی پیشنهاد امانت دادن مجسمه‌های مرمری «پارتنون» به آتن را رد کرده است.

«هارتویگ فیشر» ـ مدیر موزه بریتانیا ـ اوایل سال جاری اعلام کرد این موزه هرگز مجسمه‌های مرمرین را به یونان بازنمی‌گرداند.

یکی از این مجسمه‌ها که بخشی از کتیبه مرمری ساخته شده توسط استاد چیره‌دست «فیدیاس» است به قرن چهارم پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد.

بخش‌هایی از این کتیبه مرمری در سال ۱۸۲۰ از معبد «پارتنون»‌ جدا شد و قسمت‌هایی از آن به موزه بریتانیا فروخته شد. تنها ۱۶۴ فوت‌ از این کتیبه هنوز در معبد پارتنون باقی است. باقی بخش‌های این کتیبه مرمری در موزه‌های مختلف سراسر اروپا از جمله موزه لوور و موزه‌های واتیکان نگهداری می‌شوند.

هفته‌ی گذشته، مقامات یونان از فرانسه خواستند بخشی از کتیبه مرمری «پارتنون»‌ را که در موزه لوور نگداری می‌شود را در ازای مجموعه‌ای از آثار باستانی برنزی یونان به آتن امانت دهد.

نخست وزیر یونان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آکروپولیس تنها به یونان تعلق ندارد بلکه این مکان یادبودی است که می‌توان از آن به عنوان یک میراث فرهنگی جهانی یاد کرد. اگر می‌خواهید این مکان یادبود را در کنار تمامی اجزایش ببینید باید از مجسمه‌هایی که ما از آن به عنوان مجسمه‌های «پارتنون»‌ یاد می‌کنیم، در آکروپولیس دیدن کنید.»‌

با این حال یک سخنگوی موزه بریتانیا در مصاحبه‌ای با مجله « آرت نت» ‌بیان کرده است که این موزه تاکنون هیچ پیام مستقیمی از مقامات یونان در رابطه با بازگرداندن این مجسمه‌ها دریافت نکرده است.

موزه بریتانیا،‌ از زمانی که مجسمه الهه رودخانه یونان را در سال ۲۰۱۴ به موزه «ارمیتاژ»‌ واقع در سن پترزبورگ امانت داده، تاکنون هیچ یک از مجسمه‌های پارتنون را به موزه‌ای منتقل نکرده است.

«گریک ریپورتر»‌ در بخشی از گزارش خود در رابطه با درخواست یونان از موزه بریتانیا به بیانیه‌ای از این موزه که روز دوشنبه منتشر شده است،‌ اشاره کرد.

طبق این بیانیه، موزه بریتانیا هرگونه درخواست امانت مجموعه آثارش را مورد بررسی قرار خواهد داد؛ چرا که این موزه در سال گذشته بیش از ۵ هزار اثر را به موزه های مختلف در بریتانیا و سراسر جهان امانت داده است.

تماس با ماتماس باما