امروز : پنجشنبه - 2/خرداد/98

متهم شدن یونان در مورد ماموریت دریای اژه

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در اظهاراتی اعلام کرد: یونان تلاش می‌کند از ماموریت ناتو که برای مدیریت و جلوگیری از روند مهاجرت غیرقانونی در دریای اژه بوده، سوء‌استفاده کرده و سازمان‌های بین‌المللی را وارد اختلافات حاکمیتی در این منطقه میان آتن و آنکارا کند. حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: فعالیت ناتو در دریای اژه در حمایت از تلاش‌ها برای مدیریت مهاجرت غیرقانونی و نگرانی‌های بشردوستانه با رضایت ترکیه انجام گرفته است. وی در ادامه اظهاراتش افزود: اختلافات در دریای اژه میان یونان و ترکیه از طریق کانال‌های دوجانبه حل می‌شوند و تلاش‌های یونان برای دخیل کردن سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو و کشاندن آنها به وسط این اختلافات تنها با هدف توجیه مواضع ملی یونان انجام گرفته و این اقدام جدیدی نیست. آکسوی اضافه کرد: اظهارات اخیر وزارت دفاع یونان و وزارت خارجه در پاسخ به سوال یک قانون‌گذار یونانی مثال دیگری از چنین اقدامی است. وی ادامه داد: ماموریت ناتو در دریای اژه برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی بوده و یونان نیز به این ماموریت متعهد شده است. آکسوی اضافه کرد: بر همین اساس کشتی‌های نظامی در دریای اژه تحت ماموریت ناتو باید از بازدید و پهلو گرفتن در جزائر شرقی که براساس قوانین بین‌المللی غیرنظامی هستند، خودداری کنند. این کشتی‌ها تنها می‌توانند در دریای اژه دریانوردی کنند. ما بار دیگر از یونان می‌خواهیم که به سیاست‌های خود مبنی بر نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی، وقایع تاریخی و حقوق مشروع ترکیه و منافع این کشور پایبند باشد و از تلاش‌ها برای ایجاد وضعیت دوفاکتو پرهیز کند. مسائل و اختلافات دوجانبه تنها از طریق رویکردهای سازنده دوجانبه قابل حل و فصل است.

یک معبد باستانی در یونان کشف شد

یک معبد باستانی یونانی متعلق به الهه‌ی «نمسیس» زیر خرابه‌های سالن تئاتر باستانی واقع در شهر «موتیلنه»‌ کشف شد. بقیای یک معبد باستانی در حالی در بخش جنوبی سالن تئاتر باستانی کشف شده که زیر چندین تخته‌سنگ آهکی مدفون شده بود. به گفته باستان‌شناسان یونانی این سالن تئاتر در دو دوره زمانی متفاوت قرن سوم پیش از میلاد و قرن اول پس از میلاد ساخته شده است. باستان‌شناسان معتقدند، مساحت عظیم این سالن تئاتر نشانگر این است که این سالن گنجایش بیش از 10 هزار تماشاگر را داشته است. بیشتر ساختار این تئاتر پس از آن که در قرون وسطی آجرهای آن برای ساخت قلعه «موتیلنه» جدا شد، ‌تخریب شده است. فرسایش زمین آن منطقه آسیب بیشتری به ویرانه‌های این سالن تئاتر وارد کرد. باستان‌شناسی با کشف سنگ‌نگاره‌ای از نوشته‌های باستانی به این اکتشاف دست‌ یافتند و با توجه به سنگ‌نگاره کشف شده قدمت این معبد باستانی را به قرن نخست پس از میلاد مسیح مربوط دانستند. «‌نمسیس» ‌که این معبد متعلق به او بود یکی از الهه‌های یونان باستان بود که ‌به عنوان نماد عدالت و انتقام ،‌نیک و بد شناخته می‌شد. در چند سال اخیر توجه باستان شناسان بیشتری به‌ خرابه‌های این سالن تئاتر جلب شده و تحقیقات بیشتری در این مکان صورت گرفته است.این موضوع تاثیر به سزایی در گردشگری یونان دارد.

دولت یونان از رای عدم اعتماد جان سالم به در برد

دولت چپگرای یونان از رای اعتمادی که به خواسته نخست‌وزیر این کشور تنها دو هفته پیش از انتخابات پارلمان اروپایی برگزار شد، جان سالم به در برد. دولت الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان در نهایت شامگاه جمعه پس از سه روز بحث جنجالی در پارلمان ۱۵۳ رای موافق و ۱۳۶ رای مخالف گرفت. حزب او موسوم به سیریزا ۱۵۴ کرسی در پارلمانی با ۳۰۰ عضو دارد اما همچنین مورد حمایت هشت تن از قانونگذاران مستقل قرار گرفت. نخست‌وزیر یونان یک طرح انتقادی علیه یکی از وزرایش را تبدیل به آزمونی برای کل دولتش کرد. احزاب سیاسی در هفته‌های اخیر در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا در ۲۶ مه به شدت کمپین انتخاباتی برگزار کردند. در آن روز همچنین قرار است به صورت همزمان انتخابات دولت محلی یونان که دو بخشی است در ۲۶ مه و دوم ژوئن برگزار شود. حزب سیریزا از رقبای محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها پیش افتاده است

تولد یک کودک سه والدی در کشور یونان

پزشکان اسپانیایی و یونانی می‌گویند موفق شده‌اند نوزادی را که نطفه آن با مشارکت سه نفر شکل گرفته بود به دنیا آورند. پزشکان می‌گویند حال مادر و نوزاد پسر خوب است و وزن نوزاد هم ۲.۹ کیلوگرم گزارش شده است. به گفته پزشکان مسئول این پروژه، موفقیت آنها اکنون می‌تواند به زوج‌هایی که در کشور یونان و سراسر جهان از ناباروری و بیماری‌های میتوکندری رنج می‌برند کمک کند اما در بریتانیا پزشکان و متخصصان انجام چنین پروژه‌ای را در قیاس با معیارهای اخلاقی علوم سوال‌برانگیز توصیف کرده و گفته‌اند این پروژه نباید صورت عملی به خود می‌گرفت. در این تجربه از روش موسوم به آی.وی.اف استفاده شده و طی آن تخمک مادر و اسپرم پدر در کنار یک تخمک دیگر از یک زن اهداکننده قرار گرفته است. این روش برای کمک به خانواده‌هایی به کار گرفته می‌شود که به بیماری‌های میتوکندریایی کشنده که از مادر به نوزاد منتقل می‌شوند، مبتلا هستند. بعضی خانواده‌ها چندین کودک خود را به دلیل بیماری‌های غیرقابل درمان میتوکندری از دست داده‌اند. این بیماری باعث می‌شود که فرد انرژی کافی برای ادامه ضربان قلب نداشته باشد. این دستاورد علمی پزشکان یونانی کمک شایانی به درمان ناباروری جهانی میکند.تا پیش از تولد این نوزاد پسر در یونان، پزشکان تنها یک مورد دیگر را تجربه کرده بودند که به یک خانواده اردنی مربوط می‌شد و باعث جنجال بزرگی در جامعه پزشکی جهان شد.

کشف گنجینه‌ ی ارزشمند در یونان

طی ساخت و ساز شبکه مترو در شهر «سالونیک» یونان، تعداد بسیار زیادی آثار باستانی ارزشمند از جمله حلقه، تاج‌گل های طلایی و مجسمه‌های الهه‌ «‌آفرودیته» کشف شد. باستان شناسان بیش از ۳۰۰ هزار اثر باستانی از سکه و جواهرات تا مجسمه‌های مرمر، کوزه، چراغ موشی و ظروف عطر را از زیر خاک بیرون کشیدند. این آثار در مکانی کشف شد که ممکن است زمانی مرکز تجاری این شهر باستانی بوده باشد. بیش از ۵۰۰۰ مقبره در این مکان کشف شد که در کنار برخی از آن‌ها تاج گل‌های طلایی بی‌نظیری نیز دیده می‌شود. «یانیس مایلوپولوس» رئیس شرکتی که مسؤولیت ساخت این شبکه مترو را به عهده دارد در این خصوص بیان کرد: «این حفاری‌ها، بزرگترین پروژه باستان‌شناسی یونان در سال‌های اخیر محسوب می‌شوند. کیفیت و تعداد آثار باستانی کشف شده در این منطقه قابل توجه است و این امر نشانگر پایندگی تاریخ «سالونیک» و «مقدونیه» است.» ساخت و ساز این مترو که برای کاهش ترافیک و آلودگی هوا ی یونان در نظر گرفته شده بود از سال ۲۰۰۶ آغاز شده است اما روند ساخت مترو به دلیل کشف این آثار گران‌بها در دومین شهر بزرگ یونان، به تعویق افتاد. این حقیقت که قدمت مجسمه‌های الهه «آفرودیته» کشف شده در این منطقه، به قرن چهارم پس از میلاد مسیح باز می‌گردد نشان می‌دهد، «سالونیک» به عنوان مامنی قدرتمند برای ادیان باستانی تا اوخر دوران باستان و تاریخ یونان بوده است.» شهر «سالونیک» در قرن چهارم پیش از میلاد مسیح ساخته شد و به قطب مهم تجاری و نظامی یونان در زمان امپراطوری روم و امپراتوری بیزانس بدل شد. این شهر با بیش از ۱۰۰ هزار جمعیت در قرن چهاردهم میلادی، همچنان شهر قدرتمندی در قرون وسطی محسوب می‌شد. «‌رم» نیز دوسال پیش از اکتشاف مشابه‌ای رونمایی کرد که آثار باستانی کشف شده در حین ساخت‌سازهای مترو این شهر، اکنون به نمایش گذاشته شده‌اند.

در اوج مناقشه اسمی انتخابات ریاست جمهوری مقدونیه برگزار شد

رای‌دهندگان مقدونیه‌ای امروز (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری که در اختلافات عمیق بر سر تغییر نام این کشور طبق توافق با یونان به "مقدونیه شمالی" غوطه‌ور است، شرکت می‌کنند. این تغییر نام سیاسی به سال‌ها مناقشه میان کشور یونان و مقدونیه پایان می‌دهد و درها را به سوی عضویت مقدونیه در ناتو و اتحادیه اروپا باز می‌کند.کشور یونان مدت‌هاست خواستار پایان یافتن آن چیزی شده است که ادعای ارضی ضمنی بر استان شمالی خودش که هم نام مقدونیه است، می‌خواند. مقدونیه سال گذشته رفراندومی در این رابطه برگزار کرد اما این رای‌گیری به دلیل مشارکت مردمی اندک باطل اعلام شد. پارلمان اسکوپیه بعدا این توافق را تایید کرد. اما این مساله همچنان در مقدونیه دودستگی ایجاد کرده و بر تمام مسائل دخیل در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری تاثیر گذاشته است. نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد هیچ یک از نامزدهای اصلی پست ریاست جمهوری به کسب اکثریت نزدیک نیستند. طبق این نتایج، استو پنداروفسکی که نامزد مورد حمایت ائتلاف میانه‌رو حاکم سوسیال دموکرات‌ها و حزب اقلیت آلبانیایی دی‌یوآی است، می‌تواند ۲۸.۸ درصد رای بگیرد. او به اجرای سازش تغییر نام وعده داده است. اصلی‌ترین رقیب او، گوردانا سیلجانوفسکا-داوکووا، یک استاد دانشگاه مورد حمایت اپوزیسیون ناسیونالیست است که علنا مخالفت با این توافق را اعلام کرده است. طبق نظرسنجی‌ مذکور، او ۲۶.۸ درصد رای می‌گیرد. چنانچه هیچکدام از نامزدها به اکثریت نرسند، دور دوم رای‌گیری پنجم ماه مه برگزار می‌شود. پست ریاست جمهوری در مقدونیه عمدتا تشریفاتی است اما به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عمل می‌کند و همچنین قوانین پارلمانی را تایید می‌کند.

 برخورد رعد و برق به "آکروپولیس" آتن در یونان

مقامات کشور یونان اعلام کردند (چهارشنبه) در پی برخورد یک رعد و برق به "آکروپولیس" آتن دو تن از بازدیدکنندگان و دو تن از نگهبانان این مرکز تفریحی یونان مجروح شده‌اند اما این مجموعه باستانی آسیبی ندیده است. بیانیه وزرات فرهنگ یونان اعلام کرده رعد و برق به برق‌گیر این قلعه تاریخی که از ساختمان مرمر ۲۵۰۰ ساله آکروپولیس جداست، برخورد کرده است. اثر برخورد این رعد و برق به برق‌گیر به پنجره‌های شیشه‌ای دو اتاقک نگهبانی این مجموعه منتقل شده و دو نگهبان و دو بازدیدکننده زن که دچار برق‌گرفتگی شدند، به بیمارستان منتقل شده‌اند. "آکروپولیس"، سایت میراث جهانی یونسکو، محبوب‌ترین سایت باستانشناسی فرهنگی یونان است که تنها در سال قبل ۳.۱۵ میلیون بازدید کننده را جذب کرده است. طبق اعلام وزارت فرهنگ یونان هیچ‌یک از بناهای تاریخی این مجموعه در اثر برخورد رعد و برق آسیب ندیده‌اند. دو بازدید کننده مجروح شده در این حادثه پس از دریافت درمان‌های اولیه از بیمارستان مرخص شده‌اند اما دو نگهبان بنا به دلایل احتیاطی در بیمارستان باقی مانده‌اند. "آکروپولیس" یکی از مرتفع‌ترین نقاط مرکز شهر یونان بوده و در گذشته به دلیل برخورد رعد و برق‌ها آسیب دیده‌ است.شرایط اقلیمی و اب و هوای یونان طی روزهای اخیر شاهد بارندگی‌های غیرمعمول و مداوم بوده است و روز دوشنبه مرکزتاریخی آتن با تگرگ‌هایی بزرگ سفیدپوش شد.

نشست سه‌جانبه سران کشور یونان  اردن و قبرس

رئیس‌جمهوری قبرس و نخست‌وزیر یونان با پادشاه اردن در امان دیدار کردند. الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان، نیکوس آناستازیادس، رئیس جمهور قبرس و عبدالله دوم، پادشاه اردن در یک نشست سه‌جانبه در شهر امان بر توسعه همکاری میان سه کشور در بخش‌های حیاتی مختلف تأکید کردند. در بیانیه پایانی این نشست آمده است که سران سه کشور در این دیدار درباره تشویق بخش خصوصی در اردن، قبرس و یونان برای ایجاد طرح‌های مشترک بر اساس فرصت‌های تجاری موجود توافق کردند. طبق این بیانیه، این توافق شامل بخش‌های انرژی، گردشگری، بهداشت، آموزش، تجارت، مهاجرت سرمایه‌گذاری و فناوری اطلاعات می‌شود. سران اردن، قبرس و یونان در این دیدار همچنین بر ادامه هماهنگی و مشورت میان سه کشور درباره مسائل مشترک تأکید کردند.

کشور یونان در صدد بهبود روابط با روسیه

یک منبع آگاه در آتن اعلام کرد، یونان به دنبال آن است تا سفر نخست‌وزیر این کشور به روسیه باعث بهبود ابعاد روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف شود. به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، قرار بود الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان سفری به روسیه داشته باشد اما این سفر به دنبال اختلافات دیپلماتیک میان دو کشور در ماه ژوئیه به تعویق افتاد. منابع آگاه اعلام کردند که نخست وزیر یونان هفتم دسامبر سفری به روسیه خواهد داشت. یک منبع آگاه در آتن اظهار کرد، سفر نخست وزیر یونان به مسکو اندکی پیش از پایان سال ۲۰۱۸ ظاهرا نشان دهنده پایان ماجراجویی‌ها در روابط دو طرف است. وی ادامه داد: هر دو طرف مایلند به مناسبت ۱۹۰ سالگی روابط دیپلماتیک دو کشور، در راستای تعمیق روابط اقدام کنند.

جان گرفتن دوباره گردشگری کشور یونان

با اختصاص کمک مالی جدید دولت یونان به گردشگری ، اولین نشانه‌ها از رونق دوباره صنعت گردشگری کشوریونان مشاهده شد. دولت آلمان چندی پیش اعلام کرد، برای سومین‌بار به داد اقتصاد بیمار کشور یونان می‌رسد. با اعلام این خبر، آمار رزرو هتل‌ها و تعداد ورود گردشگران به این کشور افزایش پیدا کرده است. سیزدهم جولای بود که دولت «آنجلا مرکل» برای کمک مالی به یونان اعلام آمادگی کرد. طبق آماری که تورگردان‌ها و خطوط‌ هوایی منتشر کرده‌اند، از آن زمان تاکنون، استقبال مسافران خارجی رشد چشمگیری را شاهد بوده است. درآمد حاصل از گردشگری یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی یونان محسوب می‌شود. در سال 2014 حدود 19 میلیارد دلار از درآمد حاصل از تولید داخلی یونان از صنعت گردشگری به دست آمد و این به معنای 9.5 درصد کل تولید ناخالص ملی این کشور است. در نتیجه رکود اقتصادی و بحران مالی که این کشور اروپایی با آن روبرو است، درصد رزرو هتل‌ها طی ماه ژوئن و اوایل جولای امسال نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش داشت. مهم‌ترین خط هوایی یونان در تابستان امسال تعداد پرواز‌هایش از دیگر کشورهای اروپایی به مقصد آتن را 30 درصد افزایش داده و دیگر ایرلاین‌ها 10 پرواز روزانه از و به آتن اضافه کرده‌اند. یونان با جاذبه‌های پرطرفدارش یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری لوکس جهان شناخته می‌شود

دولت یونان برای بهبود وضعیت پناهجویان برنامه ارائه داد

دولت یونان اعلام کرد که در حال بررسیِ برنامه‌ای برای بهبود وضعیت پناهجویان در کشور یونان است. بر اساس این برنامه قرار است حق کار به پناهجویان تعلق گرفته و پناهگاه‌هایی برای اسکان در یونان ساخته شود. وزیر مهاجرت یونان همچنین با اعلام اینکه سرشماری پناهجویان تقریبا به پایان رسیده از اتحادیه اروپا خواست به تعهد خود برای اعزام پناهجویان به سایر کشورهای اروپایی پایبند بماند. وی گفت: کار ثبت مقدماتی مشخصات پناهجویان به ما این امکان را می دهد تا با برنامه های وزارت آموزش، کودکان مستقر در کمپ های پناهجویان تحصیلات خود را آغاز کنند. همچنین در آینده خواهیم توانست با تغییر در مقررات، امکان اشتغال مهاجران را فراهم کنیم. در حال حاضر بین ۵۴ تا ۵۸ هزار پناهجو در یونان به سر می برند که از این میان تنها نزدیک به 7500 نفر در کمپ ها اسکان داده شده‌اند. بر اساس آماری که از سوی دولت یونان منتشر شده ۴۶ درصد از پناهجویان کودک هستند. اغلب این افراد از کشورهای سوریه، افغانستان و عراق وارد یونان شده‌اند. بر اساس توافق اتحادیه اروپا با دولت یونان تنها شهروندان عراق، سوریه و اتیوپی اجازه خواهند داشت به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتقل شوند

بیشترین رشد اقتصادی درمنطقه یورو متعلق به یونان شد

صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی یونان در میان کشورهای منطقه یورو را ستود و خواستار تسریع تکمیل اصلاحات مالی ناتمام برای جلوگیری از هرگونه خطری در آینده شد. به گزارش ایسنا، به نقل از اکونومیک نیوز، صندوق بین‌المللی پول در اولین گزارش خود در مورد یونان پس از آنکه این کشور در سال گذشته از بحران یورو خارج شد، اعلام کرد: انتظار می‌رود رشد اقتصادی در کشورهای اروپای غربی در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۸ که دو درصد بود تقریباً ۲.۵ درصد و ۲.۲ درصد باشد. نماینده یونان گفت: یونان در سطح بالایی از جدول رشد اقتصادی یورو قرار دارد. اقتصاد یونان پس از بحران جهانی در سال ۲۰۰۹ به شدت تحت تأثیر قرار گرفت و وام‌های هنگفتی از بخش‌های مختلف از جمله صندوق بین‌المللی پول دریافت کرد. صندوق بین‌المللی پول بعد از خروج یونان از منطقه یورو حدود هفت ماه پیش اعلام کرد با مسیر یونان بر اساس اهداف مشخص شده موافق است. کشور یونان باید برای خطرات مالی احتمالی از جمله افزایش هزینه‌های بودجه به علت چالش‌های قانونی در برابر دستمزدها و کاهش حقوق بازنشستگی، خستگی و عدم اطمینان پیش از انتخابات آماده شود. صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: یونان باید مالیات‌ها را کاهش دهد و برنامه‌ای برای گسترش مبنای مالیات بر درآمد شخصی ایجاد کند. انتظار می‌رود اصلاحات در دومین سال ادامه یابد، اما دولت الکسیس سیپراس در ماه اکتبر به پایان خواهد رسید. این دولت اعلام کرد: اگر وی دوباره انتخاب شود پایان بدهی‌های یونان امکان‌پذیر خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول هشدار داد مواردی مانند فشار بر افزایش دستمزد ممکن است به بیکاری در یونان ضربه زده و نرخ بیکاری که در حال حاضر ۱۸ درصد است را افزایش دهد یونان سرامد بیشترین رشد اقتصادی در منطقه یورو شد

سنت سالانه «جنگ آرد» در یونان

خیابان‌های شهر کوچک گالاکسیدی یونان زیر توده انبوه پودر آرد رنگی پنهان شده است. دوشنبه یازدهم مارس در این شهر سنت سالانه «جنگ آرد» برقرار بود. مرکز شهر از گردشگران و مردمی پر شده بود که با عینک محافظ و لباس یک‌بار مصرف و کیسه‌های آرد رنگی در دست در کمین نشسته‌ بودند و آرد را با حالت انفجاری به سوی همدیگر پرتاب می‌کردند. شهرداری برای این کارناوال دو و نیم تن آرد تدارک دیده بود که توسط کارخانه آرد منطقه فراهم شد. صدها نفر در این کارناوال حضور یافتند و ترسوترها در گوشه خیابان مشغول تماشای آردپاشی دیگران بودند. روی خانه‌ها هم لایه پلاستیکی کشیده‌ بود تا مبادا کثیف شوند. این کارناوال در «دوشنبه تمیز» برگزار می‌شود تا نشانه‌ای باشد بر پایان فصل کارناوال‌ها.

زنگنه(وزیر نفت ایران): یونان و ایتالیا با وجود معافیت از تحریم از ما نفت نمی‌خرند

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران روز سه‌شنبه ضمن انتقاد از کشورهای یونان و ایتالیا اعلام کرد که این دو کشور با وجود کسب معافیت از آمریکا برای خرید نفت ایران، از این کشور نفت نمی‌خرند و تا کنون نیز هیچ توضیحی به تهران دربارۀ این تصمیم خود و پاسخی به پرسش‌ها در این باره نداده‌اند. ایالات متحده آمریکا پس از اعمال تحریم های نفتی در ماه نوامبر سال گذشتۀ میلادی، برای ایتالیا و یونان و شش کشور دیگر یعنی ترکیه، چین، هند، ژاپن، کرۀ جنوبی و تایوان معافیتی شش ماهه تعیین کرد و به آنها اجازه داد تا بطور موقت به خرید نفت مورد نیاز خود از ایران ادامه دهند. بنا بر گزارش ایسنا، آقای زنگنه با اعلام اینکه «از اروپا، هیچ کشوری جز ترکیه از ایران نفت نمی‌خرد» افزود: «ما در فروش نفت خام معافیت داریم اما در فروش فرآورده خیر. باید روزی ٦٠ هزار تن فرآورده صادر کنیم. می‌گویند به کشورهای همسایه صادر کنید، مگر نیاز کشورهای همسایه چقدر است؟» او همچنین دربارۀ روابط نفتی ایران با عراق گفت: «عراق بعد از تحریم ایران، سوآپ ۱۱ هزار بشکه‌ای کرکوک را به دلیل تحریم قطع کرده است.» آقای زنگنه افزود که ایران ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌کند و «در حال حاضر ایران دو میلیارد دلار به دلیل فروش گاز و برق به عراق از این کشور طلبکار است.»

گفتوی وزرای خارجه ترکیه و یونان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی ، مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز شنبه به صورت تلفنی با «یورگوس کاتروگالوس» وزیر خارجه جدید یونان گفتگو کرد.  براساس منابع دیپلماتیک، چاوش‌اوغلو در این گفتگوی تلفنی مسئولیت جدید همتای یونانی خود را به وی تبریک گفت و بر لزوم توسعه و تعمیق روابط دو کشور تأکید کرد. این در حالیست که الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان دیروز یورگوس کاتروگالوس را به عنوان وزیر امور خارجه جدید این کشور منصوب کرد. کاتروگالوس پیش از این مسئول امور اروپایی وزارت خارجه یونان بود.

تغییر نام یونان به مقدونیه

پارلمان یونان توافق تغییر نام مقدونیه را تصویب کرد ‌ پارلمان یونان روز جمعه با تغییر نام «مقدونیه» به «جمهوری مقدونیه شمالی» موافقت کرد. آتن و اسکوپیه پیش از این برای تغییر نام مقدونیه به توافق دست یافته بودند. این توافق در پارلمان مقدونیه به تصویب رسیده بود. مخالفان توافق دولت یونان با مقدونیه طی روزهای گذشته علیه تغییر نام مقدونیه در آتن تظاهرات کردند. تغییر نام مقدونیه زمینه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را فراهم می کند. یونان و مقدونیه طی ۲۸ سال گذشته در مورد استفاده از نام «مقدونیه» با یکدیگر اختلاف نظر داشتند.

کمیته مبارزه شکنجه در یونان

از سوی دیگر، کمیته شورای اروپا از ازدحام بیش از حد جمعیت در بازداشت‌گاه‌های پناهجویان خارجی، کثیف بودن «غیرقابل تصور» سلول‌ها، کمبود جا برای مهاجران و عدم تفکیک پناهجویان کوچک بدون سرپرست از بزرگسالان به شدت انتقاد کرده است. دولت یونان در پاسخ گفته است این وضعیت بد ناشی از ورود موج گسترده‌ای از مهاجران در زمان بازدید این کمیته بوده است.

تیمارستان‌ها و بازداشت‌گاه‌ مهاجران یونان

کمیته مبارزه شکنجه، مجازات‌ها و رفتارهای غیر انسانی و توهین‌آمیز شورای اروپا با انتشار بیانیه ای، ضمن انتقاد از عملکرد دولت یونان در قبال اتباع خارجی بازداشتی در این کشور، از آتن خواست تا وضعیت تیمارستان‌های کشور را بهبود ببخشد. این گزارش بر مبنای مشاهدات هیاتی از این کمیته از یونان در آوریل سال ۲۰۱۸ تنظیم شده است.